-

Welcome!

It’s been another great year at Sheffield Students’ Union, and here we celebrate all the excellent achievements throughout 2016/17...

Activities Awards

Cultural or National Society of the Year:
African Caribbean Society

Creative or Performance Society of the Year:
Dance Society

Faith Society of the Year:
Christian Union

New Society of the Year:
HackSheffield

Inclusions Officer of the Year:
Will Dyson-Sutton, SUDSS

Social Secretary of the Year:
Jess Edwards, The Bar Society

Best Society Volunteering Initiative:
History Society

Outstanding Society Charitable Fundraising:
UNICEF

Most Improved Society of the Year:
African Caribbean Society

Most Improved Committee of the Year:
Volunteering Committee

Outstanding Commitment to Societies Bronze:
Katharine Swindells, Sheffield Labour Students
Nicholas Hare, Surgical Society
Fionn McGurl, Medieval Society

Outstanding Commitment to Committees Bronze:
Jodie Stilgoe, RAG Committee
Stephanie Lee, RAG Committee
Sam Costello, SUTCo

Departmental Society of the Year:
Architecture Society

Academic Society of the Year:
Women in Engineering Society

Commitment to Ethical and Environmental Practice:
Vegetarian & Vegan Society

One World Award for Internationalisation:
Arab Society

Best in Digital:
BMS

Secretary of the Year:
Freya Gill-Stevens, Sheffield Labour Students

Treasurer of the Year:
Daniel Anderson, SUDSS

Webspace of the Year:
SUPAS

Most Enterprising Society:
Music Players Society

Outstanding Commitment to Societies Silver:
Anthony James, The Bar Society
Miles Benjamin, Sheffield Academic Medicine Society
Frankie Morshead, Photographic Society

Outstanding Commitment to Committees Silver:
Hari Krishna, RAG Committee
Jamie Blakeman, Forge Radio
Elsa Vulliamy, LGBT+ Committee

Political, Campaigning or Volunteering Society of the Year:
Sheffield Marrow

Special Interest, Media & Technology Society of the Year:
Yoga & Pilates Society

Commitment to Inclusion:
Swing Dance Society

Commitment to Collaboration:
Conservation Volunteers

Most Creative Publicity:
SUTCo

Event of the Year:
Volunteering Committee

President of the Year:
Megan McGrath, Vegetarian & Vegan Society

Chair of the Year:
Tom Mason, Forge TV

Outstanding Commitment to Societies Gold:
Sam Ambler, Pokemon Society
James Ingram, EEE Society
Maria Digby, Dance Society

Outstanding Commitment to Committees Gold:
Emma Rani, Disabled Students' Committee
Jenni Annoh, Film Unit
Siung Ghai, Volunteering Committee

Representative Committee of the Year:
Mature Students' Committee

Working Committee of the Year:
Film Unit

Society of the Year:
Sheffield Marrow

SU Achievements Outlets

- Bar One sold over 25,000 burgers since September/Sold over 125,000 pints of beer/cider

- Coffee Revolution have served 15,000 filter coffees so far this year

- New Leaf have served over 8000 wraps so far this year

- Our Sheffield donated £1500 to fund South African Scholarships

- We introduced scan on entry to club nights giving students a better experience

- 35 student groups (1600+ students) were specially trained or supported by the Specialist Development team

- 71,261 votes were cast in SU elections throughout the year

- Over 600 “Give it a Go” sessions were run for students this year

- Over 60 clubs and societies have shared their passion and skills with the community by running their own volunteering activities

- 204 attendees to Baby Bummit to Brighton raised over £15,000 making it one of the biggest Baby Bummit’s yet!

- We had over 33 students through the door for each minute that the Freshers Fair doors were open (11033 footfall and open for 5 ½ hours)

- Student Advice Centre advisers have completed 12,248 items of work for students so far this year

- 2,715 photos with Rory the Tiger

Volunteering Awards

New-bee of the year award:
Mimi Oluwande
(Edward Bramley Law Society)

Long-standing commitment award:
Natalie Jones
(Girlguiding Sheffield)

Ambassador of the year:
Inez Ying Tung Lau

Project Leader(s) Of The Year:
Arron Lord and Abigail Hutchings
(SIBS)

Outstanding Contribution Award:
Dedipya Immadisetty
(Sheffield Royal Society for the Blind)

Co-operation Award:
Science Alive

Originality Award
History Society Oral History Project

Community Impact Award:
Engineers Without Borders

Voluntary Organisation Of The Year:
Roshni Sheffield Asian Women's Resource Centre

Project Of The Year:
Flourish

RAG Initiative Award:
Kieran Berry

Bummit Award:
Ben Shaw, Sam Rogers and Robin Chapman

Academic Awards

Outstanding student contribution:
Tanya Waqanika

Outstanding teaching:
Joshua Forstenzer

Outstanding feedback:
Garrett Brown

Innovation in Digital Teaching:
Emma Nagouse

Best Postgraduate student who teaches:
Cyd Sturgess

Most Supportive Non-academic Staff Member:Daniel Tudhope

Best Personal Tutor:
Caroline Bland

Best Postgraduate Supervisor:
Nigel Harwood

Best Academic Mentor:
Daniel Barrow

Employability Award:
Trish Mellars

Academic Skills Award:
Rachel Staddon

Best Academic Representative:
Alexander Hamilton

Best Academic Representative Team:
Ed Robinson & Luutsche Ozinga (Arts & Humanities)

Best Student Led Academic Event or Activity:
Tareq Omairi

Liberation & Diversity Award:
Minna Shkul

Academic Communities Award:
Helen Cameron

Sheffield Students' Union, Western Bank, Sheffield S10 2TG
Registered Charity Number: 1147855